Fırında sebzeli biftek

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Akşam yemeği saati yaklaşırken hemen bu tarifi paylaşmak istedim. Olur da ne hazırlasam diye düşünenler varsa diye… Et severler için bifteğin yeri ayrı tabi ki. Ancak sağlıklı kırmızı et yemek de çok önemli. Bu nedenle bifteklerimizi önce lezzeti ve suyu içinde kalsın diye mühürlüyoruz, yani bifteğimizin altını ve üstünü kabuk tutana kadar yağda pişiriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, etleri devamlı karıştırmamak. Çok kızgın bir tava yahut tencereye attığınız etin bir yüzünü 2 dakika, diğer yüzünü de 2 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ise aşağıdaki tarif eşliğinde fırınlıyoruz.
mg_3053
Malzemeler:

4 kişilik:

8 adet dana biftek (dövülmüş)

4 adet orta boy konkase domates (jülyen doğranmış) (konkase domates: domatesin sulu kısımlerının çıkartılmış olmasıdır.)

6 adet sivri biber (jülyen doğranmış)

2 adet havuç (jülyen doğranmış)

2 adet sarı biber (jülyen doğranmış)

2 adet kırmızı biber (jülyen doğranmış)

2 adet pırasa (jülyen doğranmış)

3 yemek kaşığı tereyağ

2 yemek kaşığı sıvıyağ

1 tatlı kaşığı kekik

tuz, karabiber
img_3044

Hazırlanışı:

Etlerin tuzunu ve karabiberini serpin. Tavayı kızdırn içine çok az sıvıyağ gezdirin ve etlerin her iki yüzünü de pişirin. Tavdan alın. aynı tavaya, biberleri, havucu, pırasayı atın ve soteleyin. Domatesleri ve kekiği de ekleyin, sotelemeye devam edin. Ben sebzelerin ölmesini sevmiyorum ve bu nedenle daha diri şekilde bırakmayı tercih ediyorum.
mg_3059

Fırın tepsisine etleri yayın, üzerine tereyağını yedirin ve ardından sebzeleri yerleştirin. 180 derece’de 25-30 dk. kadar pişirin.
mg_3066

 Ve artık yemek vakti… :P
img_3076
print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz

yozgat haber