Eylül’de nereye gitsek?

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Eylül ayı sanat etkinliklerinin en heyecanlı ve keyifli yaşandığı ay bana göre. Hava da biraz serinleyince etkinliklerin keyfi de ikiye katlanıyor. Bu ay kavramsal çerçevesi “Tuzlu Su” olan 14. İstanbul Bienali, Sabancı müzesindeki Zero sergisi ve Tango orkestrası La Juan D’Arienzo ile “Tango’nun Ritimi” gösterisi favorilerimden. Müzikten, sergiye, gösteriden festivale bakalım İstanbul’da ne var ne yokmuş?

14. İstanbul Bienali
bie
Ayın en heyecan verici etkinliği… 5 Eylül’de başlayacak ‘Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori’ başlıklı bienal, Rumelifeneri’nden Büyükada’ya kadar uzanacak ve müzelerin yanı sıra tekne, otel, otopark, ayakkabı dükkânı, özel konut gibi 30’dan fazla mekana yayılacak. En az üç günde gezilebilecek ve Christov-Bakargiev’in deyimiyle “Su üzerinde epey vakit geçireceğimiz” bienalde 80’den fazla sanatçının 1500 civarında eseri sergilenecek. Hem İstanbul’un ”tuzlu su” alanlarına hem de sergilere doymalık bi bienal bizi bekliyor.

ZERO: Geleceğe Geri Sayım
1116421_620x410
2 Eylül Çarşamba günü başlayan Zero sergisini Sabancı Müzesi’nde görebileceksiniz. II. Dünya Savaşı sonrasının durağan ve olumsuz atmosferinde sanattaki bütün yerleşik değerleri ‘sıfırlamak’ iddiasıyla 1957’de Düsseldorf’ta doğan ve 1960’larda aktif olan ZERO akımını tanıtan bu sergi hayli iddialı görünüyor. Sergi, hareketin öncüleri Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker’in eserlerinin yanında akıma ilham vermiş 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Yves Klein, Piero Manzoni ve Lucio Fontana’nın eserlerini bir araya getiriyor. Sergi 10 Ocak’a kadar devam edecek.

Hardwell dansa davet ediyor!
hard
Hayranlarının merakla beklediği Hardwell, yeni şovu “United We Are” dünya turnesi kapsamında 3 Ekim Cumartesi günü 3 saatlik performansı ile İstanbul’da olacak. “Spaceman”, “Apollo”, “Never Say Goodbye”, “Young Again” ve yeni şovuna ismini veren “United We Are” gibi şarkıları ve pek çok isimle gerçekleştirdiği ortak çalışmalarıyla milyonlarca hayran kazanan Hardwell, İstanbul’u sallayacak gibi.

Yaz Skrillex ile devam ediyor!
skrillex
Skrillex, 11 Eylül’de KüçükÇiftlik Park’ta ilk kez Türk hayranlarının karşısına çıkıyor.Blue Night, birbirinden önemli isimleri müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Dubstep, electro, glitch karışımından alışılmadık bir füzyon yaratan ve her geçen gün hayran kitlesini büyüten Skrillex, ilk kez Türk hayranlarının karşısına çıkacak “Festivalin böylesi İstanbul’da olur!” dedirtecek!

Nereden Geldik Buraya
salt-2-1024x726
‘Nereden Geldik Buraya’ sergisi 3 Eylül’de itibaren SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da açılıyor. Yakın tarihe meraklıysanız bu ilginç ve etkileyici sergiyi kaçırmamanızı öneriyorum. ‘Nereden Geldik Buraya’ sergisi 12 Eylül darbesinden sonra ortaya çıkan toplumsal hareketler ve popüler kültür öğeleri üzerinden Türkiye’nin yakın geçmişini irdeliyor. İstanbul’u merkeze alan sergide 80’li yıllar reklam filmi, dergi, fotoğraf, video gibi arşiv materyalleri ve sinemadan örneklerle değerlendiriliyor. Halil Altındere, Serdar Ateşer, Aslı Çavuşoğlu, Barış Doğrusöz, Ayşe Erkmen ve Esra Ersen’in işlerinin yanı sıra Hale Tenger’in ‘Sandık Odası’ işi de Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Tarkan Zamanı
31087281
Bu yıl Tarkan Harbiye Açıkhava’da öyle bir rüzgar estiriyor ki, konserine giden bir sonrakine de gitmek istiyor. Biletleri hızla tükenen konser serisinin Eylül tarihleri ise şöyle; 9-10-12-13 Eylül.

Tango’nun Ritmi
la-darienzo
La Juan D’Arienzo Tango Orkestrası, unutulmaz bir tango gösterisi için İstanbul’a geliyor. Geliri Türkiye Meme Vakfı’na bağışlanacak olan “Tango’nun Ritimi” isimli gösteri 30 Eylül’de TİM Show Center’da. Ritmik, enerji ve güçlü elementler ile bu genç grup, efsanevi Juan D’Arienzo Orkestrası’nın muhteşem repertuvarını yeniden yorumlayarak Buenos Aires’e ve diğer bölgelere taşıma başarısını gösterdi. Bu kadar kısa bir süre içinde La Juan D´Arienzo, büyük milongalarda kendine yer edindi. Orkestra 4 bandoneon, 4 keman, piyano ve kontrbastan oluşuyor.

Ata Demirer, “Ata & Turka Müzik Show”
ataturkaatademirer
“Eyyvah Eyvah” filminde Ata Demirer’e “Klarnetçi Hüseyin” karakteri ile bayıldık. Hele o şarkıları… Bunun üzerine Ata Demirer, geçtiğimiz sene büyük ilgi gören “Ata Demirer Alaturka” albümünü yayınlamıştı. Bu eğlenceli şarkıları ve esprili sohbetlerini 17 Eylül akşamı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda izleyebileceğiz. Hızla tükeniyor biletleri, benden söylemesi…

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz