En lezzetli ve eğlenceli mutfak atölyesi: Soffa

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Wow İstanbul Hotel bence yılın en iyi işini yapmış. Ünlü şef Yunus Emre Akkor önderliğinde, özellikle yöresel Türk mutfağı, Osmanlı ve Ortadoğu mutfaklarının en leziz örneklerini öğrenebileceğimiz Soffa Mutfak Atölyesi Nisan ayında Wow İstanbul Hotel’de açılıyor. Türk mutfağı, Osmanlı ve Ortadoğu mutfaklarının yanı sıra dünya mutfaklarından farklı lezzetler ve yemek kültürüne dair de bir çok şey öğrenebileceğimiz bir atölye olacak Soffa Mutfak. Bireysel ve kurumsal eğitimlerin yanı sıra kurumsal Şef Masası konsepti ile gruplara özel bir çok farklı ve eğlenceli etkinlik de atölyenin diğer sürprizlerinden…

IMG_20150325_185217

‘’Lezetten dönenin, kaşığı kırılsın’’ sloganıyla inanılmaz keyifli bir atmosfer oluşturmuş Soffa Mutfak Atölyesi. Bir kere mutfağa adım atınca oradan çıkmak istemiyorsunuz. O kadar özenle dekore edilmiş ki, daha workshop başlamadan keyifli dakikalarınız birikmeye başlıyor.  Soffa Mutfak Atölyesi şef Yunus Emre Akkor’un yemeğe dair birikimleriyle, yemek kültürüne ve tarihine olan ilgisi ve bilgisiyle sıradan bir yemek kursunun çok çok ötesine geçiyor. Açıkçası sadece Yunus Emre Akkor’un derin yemek kültürü tarihini dinlemeye bile Soffa Mutfak Atölyesi’ne gelmek gerek. Buradan ayrıldığınızda hem en az 4 çeşit yerel yemek öğreniyorsunuz hem de gözlerinizi kocaman açtıran yemeğe dair ilginç bilgilerle donanıyorsunuz.Tabii bir de yaptığınız enfes lezzetleri yine çok özenle hazırlanmış bir sofrada tadıyorsunuz.

20150325_211439

Soffa Mutfak’ta asla katkı maddesi ve hazır ürün kullanmıyorlar. Bu atölyenin en alkışlık kısımlarından biri de bu kısmı. Kullanılacak malzemelerinin çoğu yine yerel yerlerden temin ediliyor. Ayrıca ekip, biçiyor ve bu ürünleri yemeklerde kullanıyorlar. Soğandan, maydanoza, kekikten, biberiyeye kadar uzanan minik bir bahçeleri bile var.

IMG_20150325_193428

Hazırladığımız yemekler şöyle dursun, Şef Yunus Emre Akkor’un yemek ve yemek kültürü üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplar da oldukça etkileyici. Katkı maddesi içermeyen dondurmanın sadece Anadolu’da yapıldığı bilgisi ile evinize bir dondurma makinesi alarak katkı maddesi içermeyen dondurmalar hazırlayabilirsiniz. Alfa Kitap’tan çıkan ve Şef Çiğdem Seferoğlu birlikteliği ile yayınlanan“Kolay ve Pratik Ev Yapımı Dondurmalar” kitabı ile Osmanlı’dan günümüze kadar gelen dondurmanın tarihi öğrenebilir ve pratik tarifleri evinizde deneyebilirsiniz. Dondurma canavarı olarak ben en kısa zamanda bu kitabı alıp, ‘’gerçek dondurma’’nın keyfini çıkarmak istiyorum. Peki  Osmanlı mutfağında deniz ürünlerini bilir miydik? ''Hayır'' der gibisiniz? 150 ülkeden yüzlerce kitabın yarıştığı Book Gourmand 2012'de  "En iyi balık ve deniz ürünleri kitabı…" seçilen Osmanlı Deniz Mutfağı Kitabı’nda şef Yunus Emre Akkor, Osmanlı dönemine ve coğrafyasına ait deniz mutfağıyla ilgili bilgileri bir araya getirmiş. Türkiye’de ise bu kitap Norveç’ten sonra basılmaya başlanmış.

gallery

 

Peki Soffa Mutfak’ta neler yaptık?

Öncelikle Muhammara isimli bir meze başladık. Hem çok kolay hem de inanılmaz lezzetliydi. Ana yemek olarak son zamanlarda yediğim en lezzetli et yemeği olan Ayva Soğanlı Et / Soğan Kebabı hazırladık. Yanına yine oldukça hafif ve çok leziz bir Etli Firik yaptık. Humus’u Ala salatası ile de sofrayı renklendirdik. Finalde ise yapılışı oldukça emek isteyen bir Halep tatlısı hazırladık. Cennet Çamuru… Hazırladığımız lezzetlerin sunumu için Adil Can imzalı çini tabaklar kullandık. Hepsi sanat eseri olan tabaklar Yunus Emre Akkor’un koleksiyonundan. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait el emeği bu tabaklarda yine o döneme ait yemekler sunmak büyüleyici bir deneyim oldu. Tüm tarifler, püf noktaları yakında yine mutfak sayfamızda olacak.

20150325_215556

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz