En İyi İskender Nerede Yenir?

Kalaylama tarafından yazıldı

Bursa’da Santral Garaj’ın tam karşısında küçücük bir dükkan bu sıfatı dibine kadar hak ediyor. Burası Uludağ Kebapçısı…

Ezelden beri en iyiyi en mükemmeli arayışı sürüyor insanın. Ya da en azından, yemek söz konusu olduğunda genlerim bana hep bunu emrediyor.

Bursa’da yaşadığım 2 sene boyunca, en lezzetli İskender nerede yapılıyor diye denemediğim İskenderci kalmamıştı. Öyle ki “abi şurada yeni bir mekan açılmış harika yapıyor İskender’i” gibi söylentiler çıksa, hemen denemeye gidiyordum.

Yok abi yok, daha iyisi yok. Uludağ Kebapçısı ömrümde yediğim en iyi İskender’in yaratıcısı. O kadar iyi ki, ben başka bir yerde İskender yiyemiyorum Bursa’dan ayrıldığımdan beri. He canım çok çektiğinde iyiye yakın denecek yerlerde yiyorum ama içimi hüzün kaplıyor.

Peki neden bu kadar iyiler ?

1- Kuzu eti yoğun kullanıyorlar, aşırı lezzetli kurumamış bir döner eti bu.

2- Odun kömürü ateşinde pişiriyorlar.

3- Harika bir tereyağı kullanıyorlar; mis kokusunun yanında aşırı hafif. Bu sebeple şişkinlik, ağırlık hissi oluşmuyor asla.

4- Üstüne döktükleri salçalı sos o kadar kararında ki, benim gibi döner üstü salça yemek istemeyenler iyi anlayacaktır bu söylediğimi.

5- Yoğurdu çok kaliteli.

E daha ne olsun kardeşim ? Bütünü oluşturacak parçaların mükemmel olursa sonuç kaçınılmaz, mükemmellik !

 

ACIMASIZ NOT : Dükkan küçük, yazın dışarıya birkaç masa atılıyor; yer bulması zor, beklemesi uzun. Ama inanın hem verdiğiniz paraya hem de harcadığınız zamana değiyor. Asıl sonrası zor. Bir daha başka yerde İskender yemek istemeyeceksiniz…

print
Kalaylama
Kalaylama

Latest posts by Kalaylama (see all)

Yazar hakkında

Kalaylama

Yorum yaz