Dublin’de Kahve Dükkanları

Volkan Akın Paşa tarafından yazıldı

Belki Dublin neresi diyorsunuzdur şu an :)
Kısa özet : Dublin(wiki) İrlanda'nın başkenti. Gece hayatı çok hareketli, Şuç oranı bir çok Avrupa başkentinden çok düşük. İrlanda haklı yardımsever ve iyimserler.

Neyse, Kahve!

3FE (Third Floor Espresso)
Buzzfeed'de "Ölmeden önce dünyada görmeniz gereken 25 kahve dükkanı" listesinde yer alan bu mekan, Dublin'in bir numaralı kahve dükkanı olarak seçilmiş. Kendilerine ait kahve çekirdekleri var. Şehirdeki bir çok kahve dükkanında 3FE kahve çekirdeklerinin kullanılıyor ve satılıyor. Ayrıca güzel bir hikayesi var; 3. kattaki dairesinde pratik yapan ve yarışmalarda birinci olan Colin Harmon'ın hikayesi… (hikayeyi okumak için tıklayın)

Konum olarak şehir merkezinden çok az uzakta ama sessiz sakin bir yerde(Grand Canal Dock'a yakın). Tabi Yerel halk şehir merkezindeki mekanlardan çok biraz uzaktaki mekanları tercih ediyorlar. Zaten Dublin'nin en güzel yerleri şehir merkezi dışında.

Türkiye'de filtre kahve Esspresso'dan ya da Amerikano'dan ucuzdur fakat Dublin'de durum biraz ters…
Ayrıca buranın fiyatları diğer kahve dükkanlarına göre biraz fazla

3fe_2

Kaph
Dublin’in en cool gözüken kahve dükkanlarında birisi (İstanbul Cihangir’deki Kronotrop diyebiliriz). Şehirde en popüler kahve dükkanı olan 3FE’nin kahve çekirdeğini kullanarak kahve hazırlıyorlar. Şehir merkezinde çalışanların öğle aralarında ya da iş çıkışı uğrayabileceği bir konumda. Konumu ana yolda  olmadığı için bilmeyenler özellikle turistler için bulması birazcık güç olabilir,  Zaten bu tip mekanları sevmemin en büyük nedeni turistik gezi alanları üzerinde olmaması :)

Clement  & Pekoe
Gri rengi ile sadelik veren ve biraz da içerisini ve kapısının önünü elit gösteren bir kahve dükkanı. Büyük bir alana sahip. Üç adet uzun masaları var. Çalışmak için ya da sohbet etmek için çok ideal. İçerideki sandalyeleri Ikea'nın "Bekvam" basamaklı taburesi. Mekanın bana göre tek sıkıntısı elektirik prizlerinin olmaması.
 
Clement &Pekoe
Clement &Pekoe
 
Simon’s Place
Buraya açıkcası kahve dükkanı diyemem ama yine de yazmadan edemedim. Diğer mekanlar gibi modern gözükmese de içerideki sıcak hava beni evimdeymişim gibi hissettirdi. Genelde müşterileri turistlerden çok kendi halkı oluyor. Yerler, masalar ve sandelyeler eski tip ahşaplardan, Tıpkı Irish publar gibi. Organik çayları(tabiki papatya çayı) ve el yapımı tatlıları(özellikle tarçınlı roll) bir harika.  Tabelasındaki yazı fontu ne kadar da korkunç deği mi? :)
Simon’s Place
 
Queen of Tarts
İşte tartlarına aşık olduğum, her Pazar gitmeden duramadığım ve neredeyse tüm tatlılarını yediğim mekan!  Yerleri merkeze çok yakın Dublin Kalesi'nin karşısında, küçücük sıcacık, sevgi yumağı bir mekan :) Çalışanları çok sevecen. İlk içeriye girdiğimde bu küçücük mekanda nasıl oturacam derken 1 saatin sonunda hiç kalkmak istemedim. Bu zamana kadar hiç bir yerde bu kadar güzel tatlı yemedim. Favorim New York Raspberry Tart ve Camomile Tea(aşağıda tatlı).  Dublin'e giderseniz buraya uğramadan dönmeyin :)
 
Queen of Tarts
Queen of Tarts
 
print

Yazar hakkında

Volkan Akın Paşa

Yorum yaz