Büyükada’nın Belçikalı profiterolcusu

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Eğer Büyükada’ya gitmişsek mutlaka dondurma yemeden dönmüyoruz ya, işte öyle bi gün tanıştık Choco White ile…

Fenerbahçeli Lefter Sokak’ta şirin mi şirin masaları ile dikkatimizi çekti Choco White… Çalışanları dondurma isteğimize ” Mutlaka profiterolümüzü deneyin, Belçika çikolatası ile yapıyoruz, böylesini başka yerde yiyemezsiniz” şeklinde yanıt verdi. Biz yine de tercihimizi dondurmadan yana kullandık. Çok büyük şeyler değildi beklentimiz ancak yediğim en güzel şeftali ve limonlu dondurmalardan biriydi. Vapura binmeden önce tekrar 3 top dondurma için geri geldik Choco White’a…

buyukada-nin-belcikali-profiterolcusu-4624904

Bu mini mini sevimli mekan, dondurmanın dışında Belçika’nın ve Viyana’nın dünyaca ünlü çikolatalı ve meyveli kuplarını da yapıyor ada ziyaretçilerine… 1900′lü yılların başında Fransız kraliyet ailesinin ünlü aşçısı Marie Antoine Caréme’in yapmış olduğu ilk çikolatalı ekleri de yapıyorlarmış. Yüksek kakao çekirdeği içeren gerçek çikolatalı pastalar, profiteroller ve tatlılar da sunuyorlar. Tatlılarında ve dondurmalarında hiçbir şekilde katkı maddesi kullanmadıkları konusunda da iddialılar. Dondurmanın üzerine istediğimiz sosları da “bunlar katkı maddesi içerir” diyerek eklememek için direndiler.

Yolunuz elbette Büyükada’ya düşecek. Ben en kısa zamanda Belçika usulü profiterollerini deneyeceğim. Siz de deneyin. Vapurdan önce bir kez daha gelmek isteyeceğinize eminim.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

1 Yorum

  • Biz de bu mayıs arkadaşımla keşfettik ve güya rejimde olmamıza rağmen tatil bütçemizin %40 ını Choco White 'a seve seve harcadık Pİşman değiliz. Yaptık, yine yaparız. Bu arada şefin laboratuar düzen ve titizliğindeki mutfağını da görmeniz gerekli. Hayran kaldık.

Yorum yaz