Burhan Uygur, İKÜSAG’da

Tuncay Özata tarafından yazıldı

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi (İKÜSAG), 2016-2017 sanat sezonunun ikinci sergisinde, usta sanatçı Burhan Uygur’un eserlerini ağırlıyor. 2 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 15.00’da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy yerleşkesinde gerçekleştirilecek açılış kokteyli ile sanatseverlerle buluşacak olan “Burhan Uygur: Zamanın Sarkacındaki Adam” adlı resim sergisi, 23 Kasım’a kadar açık kalacak. Farklı koleksiyonlardan 38 eserin yer alacağı “Burhan Uygur: Zamanın Sarkacındaki Adam” adlı sergide, 1992 yılında aramızdan ayrılan Ressam Burhan Uygur’un sanatçı kişiliğini yansıtan belgesel bir içerik de sunulacak.

Türk resminde beyaz rengi olabildiğince vurgu ve tonda kullanan ender sanatçılardan

Şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan, dönemin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi‘nde daha öğrencilik yıllarında tasarım gücü ile hocası Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dikkatini çeken Burhan Uygur’un yapıtlarında, konu ve üslup birbirini tamamlayan iki öğe niteliği taşıyor. “Resimlerim bana hayat verir, ben de resimlerime hayatımı veririm” diyen ve Türk resminde beyaz rengi olabildiğince vurgu ve tonda kullanan ender ressamlardan biri olma özelliğine sahip sanatçı Klee, Bonnard ve Ensor gibi isimlerden etkilendi, ancak bu etkileri kendi sanatçı kimliğinde özümsemeyi ve özgün bir üslup yakalamayı başardı.

1950’lerde soyut resimdeki gelişmelerle, Türk resminde figüratif eğilimler ivme kaybetmiş olsa da Burhan Uygur’un da aktif bir sanatçı kimlik olarak sanat ortamında kendini gösterdiği 1960’larda yeniden figüratif resme yönelme süreci başladı.

70’li yılları 80’li yıllara bağlayan süreç içinde birçok değerli esere imza atan Uygur, bunları pek çok ödülle taçlandırdı. Bunlardan bazıları; 1976’da istanbul Festivali kapsamında Arkeoloji Müzesi’nin düzenlediği yarışma sonucu, İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin açık hava sergisinde bir ödül ve mansiyon, 1978’de Sedat Simavi Vakfı Güzel Sanatlar Dalı Ödülü, 1983 Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Derneği Mansiyon Ödülü.

Bilgi ve İletişim:
Berivan Arslan Pekşen
İstanbul Kültür Üniversitesi
Kurumsal İletişim Birimi
Medya İlişkileri Sorumlusu
GSM: 0538 574 76 48 Tel: 0212 498 43 45
e-mail: b.peksen@iku.edu.tr

print

Yazar hakkında

Tuncay Özata

Yorum yaz