Berlin’de Karavanda Konakladık: Hüttenpalast

Hutten Palast
Sevda Serbest tarafından yazıldı

Berlin kendisine gelenleri her anlamda büyüleyen bir şehir. Tüm kalemleri sıradanlıktan uzak. Berlin’de konaklama için seçtiğimiz Hüttenpalast ise size tam bir Berlin deneyimi sunmanın yanında seyahatin dayanışma ve kaynaşma bakış açısına da çok güzel yaklaştırıyor. Şehrin yükselen bohem semti Neukölln’de gizli bir karavan alanı burası.

Eski bir temizlik fabrikasını kurtarıp Retro karavanlar, mobil evler ile doldurmuşlar. Ortak bahçe, kahvaltı ve oturma alanları eklemişler ve ortaya nefis bir konaklama deneyimi çıkmış.  Hüttenpalast 'a nasıl gidilir sorusun cevabı ise en yakın U-Bahn  (Metro) istasyonu olan Hermannplatz’da inip, 5dk yürümek olarak cevap verebilirim. Bu durak Berlin’in merkezi Alexanderplatz’a sadece 5 durak mesafede. 

Berlin parkları yazısını da okuyabilirsiniz!

Bu arada Hüttenplast otelin adını internette Huttenplast ya da Huettenplast olarak görebilirsiniz. Bunun sebebi Almanca'da bulunan ü harfinin İngilizce vb dillerde olmaması. Bu yüzden Hüttenplast ismi internette bazen Huttenplast bazen Huettenplast olarak geçer. Sonuç olarak Hüttenplast, Huttenplast ve  Huettenplast da doğru kabul edilir.

Hüttenpalast Nasıl Bir Otel?


2009 yazında kurulan Hüttenpalast, her şeyin yapılabileceği, her şeyin yaşanabileceği, her şeyden azına razı olmadıkları bir alan kurmak için bir araya gelmiş Silke Lorenzen ve Sarah Vollmer’ın kurduğu bir karavan oteli. Berlin’de otel araştırmalarımız sırasında karşımıza çıkan Hüttenpalast’ı görür görmez kesinlikle burada bir gece dahi olsa konaklamalıyız dedik. Nitekim, Mitte bölgesindeki otelimizde 2 geceden sonra kalan günlerimizde burada konakladık.

Hüttenpalast'a konaklamak için Nomad isimli rengarenk, sanat dolu karavanı seçtik. 2011 yılında Berlin Festivali’nde yer alan karavan,  Berlinli bir sanatçı tarafından Afrika desenlerine boyanmış. 3D , voodo sembolleri ve pop art unsurlarının kullanıldığı karavan bize inanılmaz bir enerji verdi.. Karşımızdaki karavanda Kanada’dan çocukları ile gelen bir aile ile vardı. Çocuklarına ortak konaklama alanlarında, karavanlarda yaşama deneyimi gösterebilmek için gelmişler.

Karavan alanında çok sayıda birbirinden farklı karavan çeşidi var. Retro, metal, karavanlar, ahşap kulübeler, kütüphane tipi mobil evler. Her birinin tasarımcısı ve hikayesi apayrı. Banyolar ve tuvaletler de karavan dışında olmaları itibariyle ortak kullanılıyor ancak sayıları oldukça fazla oldukça temiz. Temizlik görevlilerinin bir kısmı Türk’tü. Sohbetimizin sonunda ‘’burayı sonunda Türkler Hüttenpalast'ı keşfetti’’dediler:)  Sabahları sıcacık kruvasanlar, meyveler, ve kahveler de ortak kullandığınız oturma alanlarına bırakılıyor. Ek ücret karışığında daha geniş bir kahvaltı imkanı da var. 
Hüttenpalast’tın başka bir bölümünde süit otel odalarında kalmayı tercih edebilirsiniz de ancak karavanda kaldık diye övünmeyi bi kenara bırakmanız lazım. Onlar oldukça sıradan. Geri dönüşüm konusunda da  Hutten palast üzerine düşen duyarlılığı çok güzel yerine getirmiş. Eski küvetler, şarap şişeleri, fıçıları çok güzel değerlendirilmiş. Bisiklet vs. de kiralayabiliyorsunuz. Partiler, doğum günleri için de kullanılabilen karavan alanında zaman zaman canlı performanslar da izlemek mümkün.

Hüttenpalast'ta karavanlar, gecelik 89 Euro idi. Normal otel odaları da 10 Euro kadar fazlası. Berlin’de farklı bir konaklama deneyimi için tavsiye ediyorum. 

Karavanları buradan inceleyebilirsiniz.

Avusturya gezi yazısı için tıklayınız!

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz