Backhaus’da California cevizli lezzetler

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Backhaus ‘ın kruvasanlarını, Devil isimli pastasını bilmeyen yok. Denemediyseniz bile mutlaka en tatlı instagram fotoğraflarında görmüşsünüzdür.  Geçtiğimiz gün en sevdiğim kuru yemişlerden biri olan ceviz konulu bir kahvaltı için Backhaus İstinye Park‘taydım. Bir çok restoran gibi onlar da California Ceviz kullanıyorlarmış. Aslında öğrendik ki ki ülkemizde yediğimiz cevizin büyük çoğunluğu da California cevizi

unnamed

Cevizi  en çok henüz kurumamış halinde sevenlerdenim. Ancak kurusunu da her lezzette ve her içeceğin yanında seviyorum. Görsel olarak da oldukça değerli benim için. Tatlılara, simitlere, ekmeklere, keklere, yemeklere, salatalara çok yakışıyor. Şarabın en güzel eşlikçisi, çayın, kahvenin en sıkı dostu, kahvaltının en vitaminlisi… Backhaus da cevizli ekmek ve simitler hazırlıyor ceviz sevenler için. Oldukça da lezzetli. Lezzetinden öte Backhaus‘ın sahibi Dr. Hilal Duruk, ekmek yemenin hem de cevizli ekmek yemenin aslında kilo kontrolü için oldukça faydalı olduğunu belirtti. Asla ekmeksiz diyetler yapılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

IMG_20150324_102540

Dr. Hilal Duruk’tan sonra konuşma yapan ünlü program sunucusu ve yemek yazarı Elif Korkmazel ceviz tüketmenin insan sağlığı için oluşturduğu 10 yararlı noktaya değindi. İşte o 10 önemli nokta…

1. Ceviz, Omega 3 (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir. (PAN 2012)

2.Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30, inme riskinin ise %49 azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır (Estruch, 2014).

3.Batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir. (Robbins, 2012)

4. Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yer fıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir. (Vinson, 2012)

IMG_20150324_153736

5.Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır. (Katz, 2012)

6. Günde 42 gram ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir. (Wu, 2013)

7. Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir. (pan 2013)

8.Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları önlemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve halk sağılığı açısından kolaylıkla kullanılabilecek bir ürün olduğu ifade edilmiştir. (O’brien, 2014)

9. Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını yaklaşık 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur. (Kris-etherton, 2014)

10. Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır. (Hardman, 2014)

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz