Topla bavulunu, Avustralya’ya gidiyorsun!

tarafından yazıldı

Son zamanlarda Google’da en çok aranan konulardan biri de ‘’başka bir ülkeye yerleşmek’’ . Ülkedeki kaostan memnun olmayan, daha sakin, daha mutlu bir hayat yaşamak isteyenler farklı ülkelerde farklı yaşam seçeneklerini araştırıyor. Bu ülkelerden biri de Avustralya. Siz daha iyisini araştırana kadar sizin için Avustralya’da yaşama şartları ve sizi Avustralya’ya aşık edecek detayları yazdık.

Avustralya’da yaşama şansınız var mı?

Her ne kadar ülkemize uzak da olsa, Avustralya eşsiz doğası, yüksek yaşam standartları  ve insana verdiği değer ile pek çok kişinin radarında. Peki siz Avustralya’ya yerleşmek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Avustralya’ya yerleşmek için istenilen şartlara sahipseniz bunu denemek için çok gecikmeyin.

Avustralya göçmen alımı programı, öncelikle Avustralya ekonomisine katkı verebilecek nitelikli göçmenleri hedefliyor. Yani eğer yeterli iş deneyimine ve İngilizce’ye sahipseniz Avustralya’ya yerleşmek için şanslı sayılırsınız. Peki ya İngilizce’niz nasıl olmalı? Uluslararası İngilizce Test Sistemi (International English Language Testing System-IELTS) sınavında 5 ve daha üzeri not almanız gerekiyor. Bazı mesleklerde daha yüksek puan da isteniyor. Ancak işveren davetli geçici çalışma vizelerinde ise 457 vize alt grubu puanı yeterli oluyor. En az üniversite mezunu veya Avustralya’da denkliği kabul edilen yüksek öğrenimi görmüş olmanız da şart. Belirli bir meslek için başvuruyor olmanız gerekiyor ve seçtiğiniz mesleğin de Nitelikli Meslekler Listesinde yer alan mesleklerden biri olması gerekiyor. Mesleğinizde de en az 1 yıl boyunca çalışmış olmanız aranan nitelikler arasında. Belirlediğiniz meslekle ilgili bir de yeterlilik sınavına giriyorsunuz.

Avustralya Nitelikli Meslekler Listesi’ne buradan ulaşabilirsiniz!

sydney-george-street-light-rail

Peki ya hangi meslekler Avustralya’ya yerleşme konusunda şanslı dersiniz? Yöneticiler (proje yöneticileri, mali, insan kaynakları, planlama, IT vb. alanlarında yöneticiler), Profesyonel meslekler (mimar, mühendis, kimyager, pratisyen hekim, dişçi, ekonomist vb.), Yardımcı meslekler (teknisyen, laborant, tesisatçı vb.) ve diğer meslek/sanat erbabı/işçiler (oto elektrikçisi, duvarcı, marangoz, aşçı vb.) gibi meslek dalları Avustralya’ya yerleşme konusunda daha şanslılar. Ayrıca 50 yaşından da küçük olmak şart.

Buradan  detaylı bilgiye ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz. 

Wineglass-Bay-Tasmania

Sizi Avustralya’ya aşık edecek özellikler

 • Kişi başına düşen milli gelir 38,910 Amerikan Doları seviyesinde. Gelire oranla ortalama yaşam giderleri de oldukça düşük.Sıradan gündelik – vasıfsız işlerle dahi  ayda ortalama minimum 2000 Avustralya Doları kazanabilmek mümkün.
 • İklimi mükemmel! Orta kesimleri çöllerle kaplı olsa da sahil şeridi ve yerleşim merkezlerinde ılıman bir iklim var. Kışın hava 12-14 derecenin altına çoğunlukla düşmüyor. Doğal olarak Avustralyalılar daha çok dış mekanlarda yaşıyor.
 • Dünyanın en yaşanılır ilk 10 şehri listesine tam 4 şehri ile girmiş. Listede 3. sırada Melbourne, 7. sırada Sydney, 8.sırada Perth, 9. sırada Adelaide yer alıyor.(Liveability Ranking)
 • Upuzun altın sarısı sahiller, ulusal parklar, dünyanın en büyük mercan adaları, tropik ormanlar… Hepsini bir arada bu kıtada bulmak mümkün. Yıl boyu pek çok sanat festivali, açık hava sinemaları, piknikler, karavan tatilleri, kamplar, yılın her ayı rahatça yapabileceğiniz onlarca farklı spor aktivitesi de cabası.
 • Avustralya’da fazla mesai yok. Trafik de olmadığı için kendinize bolca vakit ayırabilirsiniz.
 • Avustralyalılar sıcak kanlı ve açık fikirli insanlardır. Kaygı ve stres de olmayınca herkesin pek neşeli olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede 100 farklı etnik grup yaşıyor. Bu nedenle çok kültürlü bir ortama gitmiş oluyorsunuz. Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarının başında geliyor.Göçmenlerle yaşamak hayatın doğal bir düzenidir; dolayısıyla Avustralya’nın, dünyada çok kültürlü ülkeler arasında ırk ayrımcılığının en az hissedildiği ülke olduğu rahatlıkla söylenebilir.avustralyada_yasamak_2
 • Sydney ve Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer alıyor.
 • Dünyada eğitim kalitesi en yüksek ülkeler arasında Avustralya 8.sırada.  Avustralya’da elde edilen meslek eğitimi sayesinde dünyanın her yerinde mesleğinizi diplomalı olarak icra etme şansına sahip olabilirsiniz.
 • MEDICARE olarak adlandırılan sağlık hizmetlerinden tüm Avustralya vatandaşları ve oturma iznine sahip olan kişiler yararlanabiliyor. MEDICARE sistemi sayesinde hastanelerde hemen hemen tüm branşlarda ücretsiz tedavi görebilirsiniz.
 • Hangi din, dil, ırk ve cinsiyetten olursanız olun, insanca, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabilirsiniz.
 • Kangurular aşırı tatlı^^
print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Eklenme :
Son Değişiklik: 2016-08-04
Yayınlayan : Sevda Serbest

11 Yorum

   • MERHABA BEN FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENİYİM NORMALDE ANCAK GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK 1 YILDIR ÇALIŞIYORUM VE İNGİLİZCEM DE ORTA SEVİŞYE SAYILIR HALA KURSA GİDİYORUM . BAŞVURU YAPSAM ŞANSIM NEDİİR  SİZCE?

 • İşte beklediğim teşvik! Okuduğum başka bir yazıda harrika halk kütüphaneleri ve elbette onları harrika kılan okurlarından da bahsediliyordu. Benim gibi etkilenebilecek olanların dikkatine :)

 • Ben ve esim muzik ogretmeni 3 yasinda ikiz iki oglum var maddi sikintim yok Ama orda yasamak istiyoruz medeniyet istiyoruz hangi yolla gidebiliriz geri donut verirseniz sevinirim

 • Sadece kangurular değil, koalalar ve parklarda bahçelerde dolaşan rengarenk kuşlar da bir o kadar tatlı☺

  Hayat festival havasında geçiyor çünkü kafa rahatlığı ülkeyi tanımlayan en net iki kelime☺

  15 aydır Sydney'de yaşayan biri olarak tek katılmadığım, fazla mesainin olmadığı,maalesef kurumsal hayat dünyanın diğer ucunda da bildiğimiz gibi. Bunun dışında çok neşeli ve iç açıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık

  • Merhaba  hocam bende  avustralya  da yaşamak  Istiyorum  bu arada patoloji  lababaratuvar  teknikeriyim nasıl vatandaşı  olabilirim 

  • Hayat Artık bize rota olarak orayı gösteriyor ailemle geleceğim. Bekle bizi Avustralya 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....