Topla bavulunu, Avustralya’ya gidiyorsun!

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Son zamanlarda Google'da en çok aranan konulardan biri de ‘’başka bir ülkeye yerleşmek’’ . Ülkedeki kaostan memnun olmayan, daha sakin, daha mutlu bir hayat yaşamak isteyenler farklı ülkelerde farklı yaşam seçeneklerini araştırıyor. Bu ülkelerden biri de Avustralya. Siz daha iyisini araştırana kadar sizin için Avustralya’da yaşama şartları ve sizi Avustralya’ya aşık edecek detayları yazdık. Avustralya'da yaşama şansınız var mı? Her ne kadar ülkemize uzak da olsa, Avustralya eşsiz doğası, yüksek yaşam standartları  ve insana verdiği değer ile pek çok kişinin radarında. Peki siz Avustralya’ya yerleşmek için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Avustralya’ya yerleşmek için istenilen şartlara sahipseniz bunu denemek için çok gecikmeyin. Avustralya göçmen alımı programı, öncelikle Avustralya ekonomisine katkı verebilecek nitelikli göçmenleri hedefliyor. Yani eğer yeterli iş deneyimine ve İngilizce'ye sahipseniz Avustralya’ya yerleşmek için şanslı sayılırsınız. Peki ya İngilizce'niz nasıl olmalı? Uluslararası İngilizce Test Sistemi (International English Language Testing System-IELTS) sınavında 7 ve daha üzeri not almanız gerekiyor. Bazı mesleklerde daha yüksek puan da isteniyor. Ancak işveren davetli geçici çalışma vizelerinde ise 457 vize alt grubu puanı yeterli oluyor. En az üniversite mezunu veya Avustralya’da denkliği kabul edilen yüksek öğrenimi görmüş olmanız da şart. Belirli bir meslek için başvuruyor olmanız gerekiyor ve seçtiğiniz mesleğin de Nitelikli Meslekler Listesinde yer alan mesleklerden biri olması gerekiyor. Mesleğinizde de en az 1 yıl boyunca çalışmış olmanız aranan nitelikler arasında. Belirlediğiniz meslekle ilgili bir de yeterlilik sınavına giriyorsunuz. Avustralya Nitelikli Meslekler Listesi'ne buradan ulaşabilirsiniz! sydney-george-street-light-rail Peki ya hangi meslekler Avustralya’ya yerleşme konusunda şanslı dersiniz? Yöneticiler (proje yöneticileri, mali, insan kaynakları, planlama, IT vb. alanlarında yöneticiler), Profesyonel meslekler (mimar, mühendis, kimyager, pratisyen hekim, dişçi, ekonomist vb.), Yardımcı meslekler (teknisyen, laborant, tesisatçı vb.) ve diğer meslek/sanat erbabı/işçiler (oto elektrikçisi, duvarcı, marangoz, aşçı vb.) gibi meslek dalları Avustralya’ya yerleşme konusunda daha şanslılar. Ayrıca 50 yaşından da küçük olmak şart. Buradan  detaylı bilgiye ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz.  Wineglass-Bay-Tasmania Sizi Avustralya’ya aşık edecek özellikler

 • Kişi başına düşen milli gelir 38,910 Amerikan Doları seviyesinde. Gelire oranla ortalama yaşam giderleri de oldukça düşük.Sıradan gündelik – vasıfsız işlerle dahi  ayda ortalama minimum 2000 Avustralya Doları kazanabilmek mümkün.
 • İklimi mükemmel! Orta kesimleri çöllerle kaplı olsa da sahil şeridi ve yerleşim merkezlerinde ılıman bir iklim var. Kışın hava 12-14 derecenin altına çoğunlukla düşmüyor. Doğal olarak Avustralyalılar daha çok dış mekanlarda yaşıyor.
 • Dünyanın en yaşanılır ilk 10 şehri listesine tam 4 şehri ile girmiş. Listede 3. sırada Melbourne, 7. sırada Sydney, 8.sırada Perth, 9. sırada Adelaide yer alıyor.(Liveability Ranking)
 • Upuzun altın sarısı sahiller, ulusal parklar, dünyanın en büyük mercan adaları, tropik ormanlar… Hepsini bir arada bu kıtada bulmak mümkün. Yıl boyu pek çok sanat festivali, açık hava sinemaları, piknikler, karavan tatilleri, kamplar, yılın her ayı rahatça yapabileceğiniz onlarca farklı spor aktivitesi de cabası.
 • Avustralya’da fazla mesai yok. Trafik de olmadığı için kendinize bolca vakit ayırabilirsiniz.
 • Avustralyalılar sıcak kanlı ve açık fikirli insanlardır. Kaygı ve stres de olmayınca herkesin pek neşeli olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede 100 farklı etnik grup yaşıyor. Bu nedenle çok kültürlü bir ortama gitmiş oluyorsunuz. Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarının başında geliyor.Göçmenlerle yaşamak hayatın doğal bir düzenidir; dolayısıyla Avustralya’nın, dünyada çok kültürlü ülkeler arasında ırk ayrımcılığının en az hissedildiği ülke olduğu rahatlıkla söylenebilir.avustralyada_yasamak_2
 • Sydney ve Melbourne güvenlik, sosyal uyum, insan hakları, gündelik yaşam giderleri ve çevreye duyarlılık kriterleri açısından son yıllarda sürekli olarak dünyanın ilk 10 şehri arasında yer alıyor.
 • Dünyada eğitim kalitesi en yüksek ülkeler arasında Avustralya 8.sırada.  Avustralya’da elde edilen meslek eğitimi sayesinde dünyanın her yerinde mesleğinizi diplomalı olarak icra etme şansına sahip olabilirsiniz.
 • MEDICARE olarak adlandırılan sağlık hizmetlerinden tüm Avustralya vatandaşları ve oturma iznine sahip olan kişiler yararlanabiliyor. MEDICARE sistemi sayesinde hastanelerde hemen hemen tüm branşlarda ücretsiz tedavi görebilirsiniz.
 • Hangi din, dil, ırk ve cinsiyetten olursanız olun, insanca, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabilirsiniz.
 • Kangurular aşırı tatlı^^
print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

20 Yorum

   • MERHABA BEN FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENİYİM NORMALDE ANCAK GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLARAK 1 YILDIR ÇALIŞIYORUM VE İNGİLİZCEM DE ORTA SEVİŞYE SAYILIR HALA KURSA GİDİYORUM . BAŞVURU YAPSAM ŞANSIM NEDİİR  SİZCE?

 • İşte beklediğim teşvik! Okuduğum başka bir yazıda harrika halk kütüphaneleri ve elbette onları harrika kılan okurlarından da bahsediliyordu. Benim gibi etkilenebilecek olanların dikkatine :)

 • Ben ve esim muzik ogretmeni 3 yasinda ikiz iki oglum var maddi sikintim yok Ama orda yasamak istiyoruz medeniyet istiyoruz hangi yolla gidebiliriz geri donut verirseniz sevinirim

 • Sadece kangurular değil, koalalar ve parklarda bahçelerde dolaşan rengarenk kuşlar da bir o kadar tatlı☺

  Hayat festival havasında geçiyor çünkü kafa rahatlığı ülkeyi tanımlayan en net iki kelime☺

  15 aydır Sydney'de yaşayan biri olarak tek katılmadığım, fazla mesainin olmadığı,maalesef kurumsal hayat dünyanın diğer ucunda da bildiğimiz gibi. Bunun dışında çok neşeli ve iç açıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık

  • Merhaba  hocam bende  avustralya  da yaşamak  Istiyorum  bu arada patoloji  lababaratuvar  teknikeriyim nasıl vatandaşı  olabilirim 

  • Hayat Artık bize rota olarak orayı gösteriyor ailemle geleceğim. Bekle bizi Avustralya 

 • Herkese Merhaba!

  Öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve haziran ayı sonunda Avustralya'ya Brisbane şehrine gideceğim. Şöyle ki 6 ay süreyle orada kalacağım ve yanıma almam gereken kıyafetler konusunda kafam oldukça karışık. Bu konuda sizden yardım almak isterim.

  ^^

 • Kamuda 27 yıl (halen) çalışan erkek lisans mezunu hemşireyim.46 yaşındayım.İngilizcem yok.Ama avustralyada öğrenebilirim.Yeşil pasaportum var.Avustralyada nasıl çalışabilirim.

  TEŞEKKÜR EDERİM.

 • İyi günler ben 23 yıllık oto elektrik ustası yım acaba kengi mesleğini yapma şansım varmı İngilizce var yardımcı olabilirmisiniz su anda wolswogen servisindeyim sizce gitme şansım vize konusu falan varmi

 • İyi günler 23 yıldır mesleğim olan oto elektrik işini yapıyorum ve ayrıca İngilizce var sizce avustralyada iş imkanım olabilir mi başvurusu yapmam gerekir

 • Merhaba güzellik uzmanı, terapist,microbilding kaş dizayn uzmanıyım kendi iş yerimi kapattım  42 yaşındayım oğlum ve kız kardeşimle birlikte yaşamaktayım Avustralya'da yaşamak aynı zamanda işimi icra etmek istiyorum  ingilizcem tarzanca  acaba iş bulma şansım  olabilir mi? 

 • Şuan gitmek istesem Avustralya ya

  1.nasıl giderim ?

  2. Ne işi bulabilirim ?

  3. Saatlik kaç para ücret alırım ?

  4. Maksimum kaç saat çalışabilirim? 

  5.Makine mühendisliğinden mezun oldum bu sene bununla ilgili bir iş bulabilirmyim ingilizce olmadığı halde ?

  6.Gitmem kaç paraya denk gelir ?

  7.Paraya ve ingilizceye çok ihtiyacım olduğundan yurtdışı istiyorum şuan direk nasıl gidebilirim?

  Teşekkürler…

  • Merhaba burası bir danışmanlık şirketi değil ve siz yazıyı okuduğunuza emin misiniz?

 • En onemli ve ilk kriter ortalamanin biraz ustunde ingilizce bilgisi, ingilizceniz iyi degilse sansiniz neredeyse hic yok demektir.ingilizceniz iyi ise australia skilled occupations yazin hangi mesleklerin kabul edildigini gorursunuz, eger mesleginiz listede var ise skilled visa point testingi arastirin yas, egitim durumuz, belgeleyebileceginiz is tecrubesi ve ilets sinav sonucunuza gore en az 60 puan alabiliyorsaniz basvuru hakkiniz var demektir sonrasi bekleme kismi sizden istenlien butun evraklari verdikten sonra 1 belki bir kac yil beklemeniz gerekebilir. Not olarak meslek puani alabilmek icin buradaki kirumlardan denklik almaniz gerekiyor. Sabirla ugrasirsaniz olabilir  yoksa sansimi deneyeyim diye basvurursaniz bosuna zaman kaybi.

 • Gelire oranla yaşam masrafları oldukça düşük? Evet gelir yüksek, yaşam kalitesi de yüksek ama o gelirle bile dünyanın en pahalı ülkelerinden biri Avustralya, özellikle de Sydney. Vasıfsız işlerden bile ayda 2-3bin dolar kazanırsınız ama, tek başına yaşasanız bununla stüdyo veya 1+1 daire tutarsınız ancak (merkezden çok uzak yasamak istemiyorsanız). Bir evde oda tutmak zorundasınız (250-350 dolar arasıhaftalık) ve fatura ve yiyecek vs masraflarınızı karşılarsınız, para da artmaz hicbir şekilde. Ve başka bir sürü negatif şey var bu ulke ile de ilgili. Sadece pozitif şeyler daha ağır basıyor çoğu kişi için muhtemelen.

Yorum yaz