48 Saatte 2017 Bodrum Keşifleri

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Bodrum’un simgelerinden Cevat Şakir Kabaağaçlı nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı şöyle demiş: “İtalya’yı gör de öl derler, yok canım; Bodrum’la kıyılarını gör ve yaşa.” Çoğu kişi hala Bodrum için aynı hisleri paylaşıyor. Bu hissi bir kez daha tazelemek için 2017 Nisan’nında Bodrum nasıl olur dedik ve begonvilleri, bembeyaz kireç duvarlı evleri, püfür püfür esen rüzgârı ve sonsuz mavisi ile buluştuk. En güzel Bodrum keşiflerini yapmanın yanı sıra Bodrum Bayk Cup Yelken Yarışları’nın da en yakın seyircilerinden oluverdik.48 Saatte 2017 Bodrum Keşifleri için hazırsanız başlayalım…. Yakında Bodrum konaklama seçeniği yazım da gelecek…Takipte kalın.

Bodrum'da wellness ve detoks oteli izlenimlerim için buraya tık tık!

Saat: 09:00- Marina Yacht Club'ta Bodrum Bayk Cup

Nisan ayında Bodrum, yakmayan güneşi ile içimizi ısıtırken, kış boyu özlemini çektiğimiz denizin mis gibi kokusu ile pek güzel karşıladı bizi. Sezon henüz açılmamış olsa da Bodrum Bayk Cup, özellikle Bodrum Marina ve civarını oldukça hareketlendirmiş. 5. ayak yarışı için sabah erkenden uyandık ve Bodrum kıyılarına bembeyaz bir güvercin gibi konan bu yelkenlerin hikayesini dinlemek için Arkas Sailing Team’in yelkenlisine attık kendimizi. Her biri birbirinden heyecanlı, başarılı yelkencilerle ve Arkas Holding’in CIO’su Mert Oruz ile Arkas Sailing Team ve yelkenciliğe dair keyifli bir sohbet ettik. Öğrendik ki Arkas Holding, yelken sporuna Türkiye’de en çok önem veren şirketlerden biri ve bu alanda hem ulusal hem de uluslararası pek çok başarıya sahip.

Ben buradan Akyaka'ya geçerim dersen burayı da oku!

15. Bodrum Bayk yarışlarının kış trofesinde final yarışına sadece iki ayak kaldı. 5.ayağın IRC 0 sınıfı birincisi ise yine Arkas Sailing Team oldu. Seyri oldukça keyifli olan yelken yarışları Bodrum’a turizm açısından da büyük katkı sağlamış. Şehirde henüz sezon açılmasa da keyifli bir kalabalığa sebep olmuş.  Bu arada 24 Ağustos-27 Ağustos tarihlerinde ülkemizde yelken sporunun gelişmesine katkı sağlamak, uluslararası ilişkilerimizi güçlendirmek ve İzmir/Çeşme/ Sakız’ın tanıtımına katkı sağlamak için Arkas Aegean Link adıyla bir yarış düzenleneceği haberini de aldık.

Saat: 11:00- Zeki Müren Müzesi

Rüzgarı bol bir yarış sonrasında ise Bodrum’un simgelerinden Zeki Müren’in evine misafirliğe gittik. Evindeki her detayla bir kez daha kendisine hayran kaldığımız sanat güneşimiz,  demek o güzelim şarkıları bu evde, bu pencerenin manzarasına karşı yazmıştı. Her birine verdiği ilginç isimler ile desen tabloları, Türkiye için bir devrim sayılabilecek kostümleri ve hatıraları ile Bodrum’un en ikonik evi burası.

13:00- Öğle Yemeği- Churchill Bistro

Emekli olup, Bodrum’a yerleşme planlarını Bodrum merkezdeki Churchill Bistro’nun sahile attığı masalarda yapmaya karar verdik. Burada dünya mutfağından atıştırmalık lezzetler bulabilir, yerli yabancı içkiler ile bi tarafı Bodrum Kalesi'ne bakan bir tarafı da Zeki Müren'in evine doğru konumlanan mekanda ayaklarınız denize sokarak yemek yemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Akşam da yine deniz kenarında bir şeyler içmek için uğranabielcek bir mekan. Ortalama kişi başı hesap: 50 TL


15:00- Bodrum Çarşı'yı Talan Et!

Bodrum çarşısının çoğu imitasyon marka kıyafetlerden oluşan dükkanlarla dolu olsa da, aralardaki güzellikleri sakın es geçme derim. Özellikle Bodrum'a gelmişken Bodrum sandaletleri, el dokuması Milas kumaşları ile yapılmış örtüler ve bembeyaz giysiler satın aldık. Denizden çıkartılan çeşitli renklerde ve güzellikte deniz kabukları ve Bodrum'un meşhur süngerleri Bodrum'u en güzel anlatan hediyelerden olabilir. Satsuması meşhur Bodrum'a gelmişken kutu kutu Satsuma ve Mandalina Lokumları almayı da unutmadık. 

17: 00- Günbatımında Bodrum Marina'da Volta At!

Bodrum'da 17'den itibaren gün batmaya hazıranırken Bodrum Kalesi manzarası iyiden iyiye efsaneleşir. Bu aralıkta akşam üstü gezmesi içinmerkezden marinaya kadar bir yolculuğa çıktık. Cıvıl cıvıl kafeler, restoranlar, kediler, köpekler, balıkçılar, ve marinadaki yelkenlerin süzülüşleriyle rahatlatıcı bir yürüyüş rotası. Yol üzerindeki Bitez dondurmacısından da satsumalı dondurma yemeyi de unutmadık:)

19: 00- Akşam Yemeği- La Pasion By Neco

Akşam yemeği için namını çok duyduğumuz şef Neco’nun sizi bir anda İspanya topraklarına bıraktığı restoranı La Pasion By Neco’ya gittik. İçeri girer girmez bahçenin ahengine, İspanyol tınıları eşliğinde kurulan masalarına bayıldık. Hemen incir ağacının altındaki masasına kurulup Şef Neco’nun spesiyal tapaslarını ve Paella’sını tattık. Müdavimi olacağınız La Passion’da her geldiğinizde bambaşka tatlar denemek için çok nedeniniz olduğunu unutmayın derim. Kışın da açık olan mekanın bahçesi dışında şömineli salonu da çok güzel. Resmen kış için planımı yaptım bile :) Ortalama kişi başı hesap; 60-80 TL.

23:00- Dans! Dada Salon

Geceyi Okan Bayülgen’in henüz Şubat ayında açtığı pek havalı gece kulübü Dada’da sonlandırdık. Bodrum barlar sokağındaki eski bir sünger fabrikası olan taş bina oldukça sıcak bir atmosfere ve dans ederken sürekli yeni bir şey keşfedeceğiniz bir dekorasyon hakim. İyi müziklere gece 02:00’den sonra sokak lezzetleri eşlik ediyor. Okan Bayülgen’in sesiyle ‘’ıslak hamburgerleriniz, kuru fasulye- pilavınız’’ duyuruluyor. Alkol fiyatları ortalama: 40-60 TL

Bodrum'da 2. Gün

09:00 – Gümüşlük'e Yola Çık!

Gümüşlük küçük şeylerle mutlu olanların köyü💙 Son dönemlerde dünyanın her yerinden buraya yerleşen o kadar çok kişi var ki…Bunun sebeplerinden biri de Gümüşlük'e çok yakın olan Karakaya imiş. Dünyadaki sayılı enerji merkezlerinden biri olan Karakaya ve Myndos çevresine adım atanlar bu enerjiden büyüleniyor. Gümüşlük'ün zemini 2000 yıllık antik anfora parçaları ile dolu. Bir anlamda tarih yaşıyor.Gümüşlük halkı ve buraya yerleşenler Gümüşlük'e sahip çıkmayı da ihmal etmiyor. Özellikel bahar ve sonbaharda Gümüşlük tadından yenmez hale geliyor. 

10: 00 – Kısa Bir Kahvaltı- Mandarin Cafe

Gümüşlük'te sahil boyu yürüdükten sonra, soluklanmak için Emriye Hanım’ın dillere destan peynirli ve zeytinli poğaçalarından, mandalin marmelatlı kurabiyelerinden deneyebileceğiniz Mandarin Cafe'ye sığının. Klişe ama huzur…

11: 00- Gümüşlük El Sanatları Çarşısı

Gümüşlük deyince akla kediler geliyor elbette. El sanatları çarşısının girişindeki Gümüş Kediler dükkanında benim gibi kedi severleri sevindirecek pek çok tasarım var.  Şükran Uyarın tasaraladığı bez çantalar, yağlı boyalar oldukça güzel. Çarşı boyunca Gümüşük simgesi balk kabakları, işemeli kuamşlar ve kıyafetler , seramikler bulunabilir.

14: 00-Öğlen Rakısı- Gümüş Cafe

Gümüşlük’te sonsuz maviliği tam karşımıza alıp, öğlen rakımızı içmek için Gümüş Cafe'ye kurulduk. Taze deniz mahsülleri, kabak çiçeği dolması, semiz otu salatası, patlıcanlı mezeleri derken ''iyi ki hayattayı ve buradayız, çok şükür'' dedik. Rakı sonrasında burada helva yemeden ve çiçekler içinde sunulan Türk kahvesinden içmeden dönmeyin derim.Ortalama kişi başı hesap: 90 TL

16:00 – Bodrum SuAltı Arkeoloji Müzesi

Rakımızı içtikten sonra tekrar Bodrum'a döndük. Bodrum Kalesi’ndeki dünyanın en önemli su altı müzelerinden biri olan Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi bu kadar popüler olmayı hak eden bir müze.  Bünyesinde tam 14 adet sergi salonu bulunuyor vedünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahip. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde Yassıada, Şeytan Deresi ve Serçe Limanı batıklarını da görebiliyorsunuz.Giriş ücreti :30 TL

19:00-Akşam Yemeği: Sünger Pizza

Bodrum'da çoğu mekan eskiden burada çok meşhur olan süngercilikten bi şekilde nasbinini almış. Sünger Pizza'nın adı da sahibinin eski bir süngerci oluşundan geliyor.  Bodrum Marina karışısındaki Sünger Pizza'nın pizzaları efsane elbette.Bunun yanı sıra balık ve et çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Fiyatlar da kaliteye göre oldukça makul.Ortalama kişi aşı 50 TL.

22:00-Ödüllü Kokteyller İçin Gekko Cocktails & Whisky

Öüllü kokteyller için Bodrum Barlar sokağındaki Gekko Cocktails & Whisky'ye  gidip siz de bizim gibi dans edebilirsiniz.Viski mentoru ve kokteyl üstadı Ertan Engin tarafından işleetilen Gekko Cocktails & Whisky'de akşam blues, caz  ezgileri ile başlayan müzik,  vokal house müzik ile bilirkte dansa davet ediyor. Diageo World Class yarışmasının, finalistlerinden Çağlar Yılmaz Gekko‘nun bar kadrosunda bulunduğu mekanın kokteyllerine bayıldık.Ortalama kokteyl fiyatı : 45 -60 TL

 

 

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Latest posts by Sevda Serbest (see all)

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz