45. İstanbul Müzik Festivali’ne Kimler Geliyor?

İhsan Dindar tarafından yazıldı

Şehrin havasının en güzel olduğu dönemde yani bahardan yaza geçtiğimiz Haziran ayında 44 yıl olduğu gibi bu sene de İstanbul Müzik Festivali müzikseverlere merhaba diyecek. 

29 Mayıs – 21 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek festivalin teması “Sıradışı”. Etkinliklere evsahipliği yapan daimi mekanlar olan Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İş Sanat Konser Salonu, Süreyya Operası, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Avusturya Kültür Ofisi’nin yanı sıra bu yıl Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, bomontiada, Galata Mevlihanesi Bahçesi, Kapalıçarşı, Küd Dıpo Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Sait Halim Paşa Yalısı ve Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras gibi yeni mekânlar ekleniyor.

36. İstanbul Film Festivali'nde hangi filmler var diyorsan seni buraya alalım!

Gelelim konuklara…

Philip Glass’ın, İstanbul Müzik Festivali, Bruckner-Linz Orkestrası ve Queensland Senfoni Orkestrası tarafından verilen ortak siparişi üzerine bestelediği “11. Senfonisi” festival kapsamında dinlenilebilecek. Öte yandan 45. İstanbul Müzik Festivali, St. Petersburg Rus Oda Filamornisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi seçkin topluluklardan Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi solistlere ve genç kuşak sanatçılara, 600 aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da müzikseverlerle buluşturacak.

İstanbul Müzik Festivali’nin geleneksellemiş “Hafta Sonu Klasikleri” serisi bu sene 4 Haziran’da Avusturya Kültür Ofisi’nde ve 10 Haziran’da bomontiada’da düzenlenecek. İstanbulluların hafta sonu sabahlarını renklendirecek bu etkinlikler festivalin en beğenilen organizasyonları arasında yer alıyor. 

Açılış konserinin 29 Mayıs’ta Lütfi Kırdar’da yapılacağı festivalin biletleri 25 Şubat’ta İKSV ve biletix gişelerinde.

print

Yazar hakkında

İhsan Dindar

Yorum yaz