44. İstanbul Müzik Festivali’nde ne var ne yok?

Sevda Serbest tarafından yazıldı

Bu yıl 44. kez düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali’nin afişini görmüşsünüzdür. Müzik ve waffle temalı afişlere bayıldım. 1-24 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek festival, Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenen temasıyla yola çıkıyor. Yine müzik dolu çok acayip bir Haziran ayı bizi bekliyor. Şimdi 44. İstanbul Müzik Festivali’nde neler dinleyeceğiz onlara bir göz atalım mı?

1 Haziran Çarşamba akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılış yapacak İstanbul Müzik Festivali. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sahnede olacağı akşama Dmitry Masleev, Türkiye’deki bu ilk konserinde Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu’nu “parlak bir vitüözite” (The Financial Times) olarak tanımlanan yorumuyla müzikseverlerin karşısında olacak.

Yoldan çıkaran bir oyuna ne dersiniz?

müzik festivali 44.

2-5 ve 8 Haziran tarihlerinde farklı mekanlarda, ünlü piyanistimiz İdil Biret,75. yaşını 44. İstanbul Müzik Festivali’nde, barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuarlı bir konser serisi ile kutlayacak.

En güzel konser ise 3 Haziran cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde yapılacak. Temasını Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden alan 44. İstanbul Müzik Festivali, ölümünün 400. yılında büyük yazarı Bir Yaz Gecesi Rüyası konseriyle anıyor. Shakespeare’in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için Mendelssohn’un bestelediği eserde Orchestra of the Swan ve 2015 Leyla Gencer Şan Yarışması Halk Ödülü sahibi soprano Ayşe Şenogul, tiyatro oyuncusu Tilbe Saran’la bir araya geliyor. Orchestra of the Swan ayrıca, Mendelssohn’un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu’nda ise genç İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen’i konuk edecek.

4 Haziran Cumartesi sabahı müzik ve kahvaltı buluşuyor. Üç Horan Kilisesi, Meryem Ana (Panayia İsodion) Kilisesi, Sent Antuan Alt Kilisesi, Hollanda Konsolosluğu Şapeli, Kırım Anglikan Kilisesi gibi Beyoğlu’nun tarihi mekânlarında düzenlenecek Müzik Rotası etkinliği öncesinde Cezayir Bahçe’de düzenlenecek kahvaltı sırasında Hristiyanlık tarihi ve arkeolojik turlar uzmanı Mert Taner dinleyicilere tarihi kiliseler hakkında bilgi verecek. Kahvaltı için sınırlı sayıda bilet satışı da yapılacakmış.

Programın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

print
Takip et

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli....
Takip et

Yazar hakkında

Sevda Serbest

Bir garip gezenti, fotoğrafkolik, gurme yamağı, sanat aşığı, kedi annesi, modern deli….

Yorum yaz